A jobb felhasználói élmény, illetve a biztonságosabb használat érdekében a weboldalon sütiket használunk!
Termékek Menü

Mit jelent a SEER, SCOP, EER, COP érték? - Klíma energiaosztály kisokos

Klíma energiaosztály kisokos, avagy mit jelent a SEER, SCOP, EER, COP érték?

Ahogy erről korábban már több ízben írtunk, klímaberendezés vásárlásakor nem csupán az árat, hanem az üzemeltetési költségeket is érdemes figyelembe venni. Az energiahatékonyság az egyik olyan fontos kérdés, ami a hosszútávú költségeket meghatározza, ezért erre a területre érdemes kicsit nagyobb figyelmet fordítani. A következő blogbejegyzésünkben ebben szeretnénk segíteni a különböző energiahatékonysági jelölések vizsgálatán keresztül, így az olvasó a jövőben jobban el tud majd igazodni a matricákon található különböző mozaikszavak kavalkádjában!

Az energiahatékonyságot jelző értékek az energiacímkén találhatók, amit minden klímaberendezés importőre köteles elhelyezni a terméken. Ezek az értékek segítik a tudatos vásárlókat a legideálisabb klímaberendezés kiválasztásában. De mit is jelentenek pontosan a különböző (SEER, SCOP, EER és COP) értékek, lássuk sorban!

 

SEER (Seasonal Energy Efficiency Ratio) - Szezonális energia hűtési hatékonyság

A SEER egy fontos mutató, értéke azt mutatja meg számunkra, hogy mekkora hűtőteljesítményt kapunk 1 kilowatt elektromos energia felhasználásával egy adott hűtési szezonban. Ez az érték figyelembe veszi a meleg és kevésbé meleg napokat is. Minél magasabb a SEER érték, annál energiatakarékosabb a klímaberendezés.

A SEER értéket Európában mindenhol egységesen számítják ki, így könnyen összehasonlíthatjuk a különböző klímaberendezések hatékonyságát. A magas SEER értékkel rendelkező klímaberendezések hosszú távon jelentős energiaköltség-megtakarítást eredményezhetnek.

 

SCOP (Seasonal Coefficient of Performance) – Szezonális fűtési hatékonyság

Az SCOP érték azt mutatja, hogy hányszoros fűtőteljesítményt kapunk 1 kilowatt elektromos energia felhasználásával egy adott fűtési szezonban. Ez az érték is figyelembe veszi a hideg és kevésbé hideg napokat. Minél magasabb az SCOP érték, annál hatékonyabban fűthetjük otthonunkat a klímaberendezéssel.

Az SCOP értéket Európában területenként változó alapértékekkel határozzák meg. Fontos, hogy amikor a klímaberendezés energiacímkéjéről leolvassuk az SCOP értéket, azt a saját régiónk alapértékeivel is összehasonlítsuk.

 

EER (Energy-Efficiency Ratio) – Energia hűtési hatékonyság

Az EER érték azt mutatja, hogy hányszoros hűtőteljesítményt kapunk 1 kilowatt elektromos energia felhasználásával meghatározott fix külső és belső hőmérséklet esetén. Ez az érték segít abban, hogy állandó hőmérsékleten tarthassuk otthonunkat a klímaberendezés segítségével.

Az EER értéket fix külső és belső hőmérséklet mellett határozzák meg. Ez az érték különösen hasznos lehet, ha a klímaberendezést folyamatosan működtetjük és állandó hőmérsékletet szeretnénk elérni a helyiségben.

 

COP (Coefficient of Performance) – Fűtési hatékonyság

A COP érték, az EER-hez hasonlóan azt mutatja meg, hogy hány szoros fűtőteljesítményt kapunk 1 kilowatt elektromos energia felhasználásával.

A COP értéket fix külső és belső hőmérséklet mellett határozzák meg, és a magasabb COP értékkel rendelkező klímaberendezések hatékonyabban fűtik otthonunkat.

 

Összegzés

Érdemes fejben tartani az előbbiekben tárgyalt betűszavakat, hiszen az energiahatékonysági értékek segítségével könnyebbé válik a klímaberendezés kiválasztása is.

Ökölszabályként elmondható, hogy a magasabb értékekkel rendelkező klímaberendezések energiatakarékosabbak és hatékonyabbak, ami hosszú távon pénzt takaríthat meg és környezetbarát megoldást jelenthet a klímaberendezés használata során.

Ha érdekesnek találtad ezt a cikkünket, olvasd el a többit is a meleget.hu oldalunkon! 

Loading...
Gyártók