Lássunk 4+1 olyan alapvető szempontot és tanácsot, ami segíthet az indulásban. Ha pedig további segítségre van szükséged, a meleget.hu oldalon is sok mindent megtalálsz!
1. Mérd fel a fűtési és hűtési igényeket
Az első lépés a megfelelő hőszivattyú kiválasztásához az, hogy meghatározd, milyen méretű és típusú hőszivattyúra van szükséged. Ehhez mérd fel az ingatlan fűtési és hűtési igényeit, figyelembe véve a terület nagyságát, az épület típusát, szigetelését, az ablakok típusát és állapotát, valamint azokat a további tényezőket, amelyek befolyásolják az energiahatékonyságot.
2. Válaszd ki a megfelelő konstrukciót
A következő fontos feladatod az lesz, hogy eldöntsd, milyen típusú hőszivattyúra van szükség a házad, lakásod, vagy adott esetben az irodád igényeinek kielégítéséhez.
A piacon elérhető típusok között szerepelnek a levegő-víz hőszivattyúk, a talajhő-víz hőszivattyúk és a levegő-levegő hőszivattyúk egyaránt. Az optimális típust olyan paraméterek mentén érdemes kiválasztani, mint a területi lehetőségek, az épület konfigurációja, szigetelése, mérete stb. Ha ezzel készen vagy, jöhet az eggyel konkrétabb feladat, a márka és a modell kérdése.
3. Tedd le a voksod a márka és a modell mellett
A készülékek garmadája közötti nehézkes választás során egy másik jó sarokpont lesz a márka és a modell kiválasztása. Számos gyártó cég kínál kiváló minőségű gépeket.
Az ár mellett fontos szempont lehet a hőszivattyú hatékonysága, a zajszint, a megbízhatóság, a már említett energiahatékonyság, a CO2 kibocsátás, a hosszú élettartam és a garancia kérdése is. Olvass véleményeket, kérdezz szakemberektől, akár magától a gyártótól is.
Amit mindenképp javaslunk, hogy nézz szét a meleget.hu oldalon is, ahol olyan világmárkák termékeit találod, mint az Immergas, a Gree, a Samsung, az LG, a Daikin, a Panasonic, a Bosch és sok egyéb.
4. Ismerd meg az alapvető technikai paramétereket
A készülékek legmeghatározóbb paraméterei, melyekkel legalább alapvető szinten érdemes tisztában lenni, a következők:
-
Térfogatáram, mely egy adott keresztmetszeten időegység alatt átáramló folyadék térfogatát jelenti.
-
Emelőmagasság, mely minden esetben a hozzá tartozó térfogatáram függvényében megadott mennyiség, és amely megmutatja, hogy az üzemi vízszinthez képest milyen magasságra képes szállítani a közeget.
-
Teljesítmény, tehát az egységnyi idő alatt elvégzett munka és az idő hányadosa.
A szivattyúk esetében megkülönböztetünk villamos teljesítményt, amely az energia felvételre vonatkozik, illetve a szivattyú mechanikai teljesítményét, melyet az átáramló folyadék mennyiségének, illetve a beömlő és kilépő csonk között lévő nyomáskülönbség szorzataként értelmezünk. Ha kétséged van, keress fel valakit, aki ért hozzá, nekünk pedig ez az utolsó és egyik legfontosabb tanácsunk is.
5. Kérj ajánlást szakembertől!
Az újonnan beszerzett hőszivattyúddal kapcsolatos beszerelési munkák összetettek lehetnek. Éppen ezért kérj ajánlást olyan szakemberektől, akik már telepítettek hőszivattyút, és akik ismerik az adott típus előnyeit és hátrányait.
Fontos megjegyezni, hogy a hőszivattyú telepítése és karbantartása szakképesítést igényel, így nem ajánlott önállóan végrehajtani ezt a munkát.